Masérské kurzy

Dornova metoda - alternativní léčebná metoda

 


Alternativní léčebné metody

Žijeme v době, která je plná rozporů. Na jedné straně lze dnes úspěšně léčit choroby, které byly ještě před nedávnem smrtelné. Na straně druhé spousta pacientů běhá od jednoho lékaře k druhému, ale nikdo z nich jim není schopen odpomoci například od bolestí zad. Mnozí z nás se proto s nadějí obracejí k alternativním léčebným metodám, které prověřily stovky či tisíce let praxe.V našem novém seriálu si postupně povíme o těch známějších, i o těch, které se jen poznenáhlu dostávají do všeobecného povědomí...

Dornova metoda

Dornova metoda je šetrná manuální terapie, kterou se mohou léčit onemocnění a obtíže spojené s pohybovým aparátem. Pro svou jednoduchost, bezpečnost a účinnost je tato metoda stále oblíbenější a vyhledávanější. Dochází při ní k uvolnění blokád a bolestí v problematických partiích - převážně okolo páteře, kyčelních kloubů, kolen, kotníků a ramen. Velmi úspěšně léčí problémy se skoliózou, vyrovnává rozdílnou délku dolních končetin a tím napravuje celkovou statiku těla.

Za otce této metody je považován Dieter Dorn z německého městečka Lautrach Allgau, který se významným způsobem podílel na jejím znovuobjevení a uvedení do praxe. Stála za tím jeho osobní zkušenost: v 35 letech ho postihl úraz páteře a od úporných bolestí mu pomohl až místní sedlák. Dieter Dorn byl jeho schopnostmi fascinován a toužil se od něj tuto techniku naučit. Bohužel sedlák zanedlouho zemřel a Dorn byl odkázán pouze na svou vlastní intuici. Metodu neustále rozvíjel a sám byl překvapen její obrovskou úspěšností. Od té doby se metoda rozšiřuje do celého světa a těší se stále větší oblibě.

V České republice není Dornova metoda zatím příliš známá, přesto zde s ní již pracuje několik terapeutů. Lidé se na ně obracejí většinou v případech, kdy je klasická medicína a rehabilitace neúčinná a pacientovy bolesti dále přetrvávají. Někdy opravdu postačí jedno ošetření a klient se svého problému zbaví. Není proto divu, že je většina ošetřovaných výsledky Dornovy metody opravdu nadšena a mluví o "zázračném" vyléčení svých obtíží.

Co můžete čekat

Před vlastní terapií by si s vámi měl terapeut  promluvit nejen o vašich zdravotních potížích, ale i o vašem způsobu života, do kterého spadá stravování, práce, rodinné zázemí, zájmy a podobně. Poté by mělo následovat odborné vyšetření délky dolních končetin a páteře. Je velmi důležité znát celkový fyzický a psychický stav pacienta.

Terapeut se vždy snaží nalézt příčinu obtíží. Například některé bolesti páteře jsou zapříčeněny celkovou poruchou statiky, která je vyvolaná nestejnoměrnou délkou dolních končetin. V praxi je tento jev velmi častý (rozdíl může činit i několik centimetrů!), ale bohužel je mu věnována téměř nulová pozornost a samotní klienti o této skutečnosti ani nevědí.

Dornova metoda navrací obratle a klouby do původní polohy za aktivní účasti klienta. Pracuje se přitom ve stoji, vsedě i vleže. Při napravování se obratel nebo kloub opět uvádí do správné polohy jemným tlakem. Náprava se provádí kyvadlovým pohybem protější ruky nebo nohy klienta. Při kývavém pohybu nohou nebo rukou se uvolňuje svalstvo v páteřní oblasti a terapeut pak může napravit zablokovaná místa. Tím, že se kloub nebo obratel vrátí do původní polohy, se klient velmi rychle zbaví bolesti.

Vzhledem k volnému a přirozenému pohybu končetin můžeme Dornovu metodu zařadit mezi bezpečné terapie. Je také terapií šetrnou - zásadně se neprovádí trhnutím, které by mohlo způsobit zablokování nebo i zhoršení stavu. Tato metoda je vhodná pro všechny lidi bez rozdílu věku, kteří jsou schopni pohybu, neboť během terapie je nutný aktivní přístup.

Robert Al Aref

 

Zdroj: časopis Receptář

 

Masérský kurz Dornova metoda 

 

 


Recommend this page